דלג לתוכן הראשי

המובטלת, חברת הביטוח ומילת הקסמים.כשאתה מובטל, את זה כבר סיכמנו, יש לך הרבה זמן. וכשיש לך זמן, אפילו אוצר המילים שלך משתנה. לא בגלל שיש לך זמן לקרוא וללמוד מילים חדשות. פשוט כי יש לך זמן להתכוון למה שאתה אומר. כשיש לך עבודה ואתה אומר לחברת הכבלים שלך, למשל, שאתה רוצה להתנתק, אתה לא באמת מתכוון לזה. אתה אומר את המילים: "אז תנתקו אותי וזהו", אבל מה שאתה באמת רוצה להגיד זה: "באמא'שכם, יש לי עבודה, אין לי זמן לזה, תעשו מה שצריך לעשות ותעזבו אותי בשקט".

כשאתה מובטל, "אני רוצה להתנתק" משמעו: "חבר'ה, אני, יש לי את כל הזמן שבעולם להפוך אתכם לפרויקט האישי שלי, אז אתם תורידו לי 50 אחוז מהמחיר וגם תשלחו לי את אחד מהברים האלה של מי עדן שאתם שולחים ללקוחות חדשים. בצבע כחול. עם עיטורי פרחים. בבקשה" (כי גם יש לך סבלנות להגיד מילים כמו "בבקשה" ו"אני אמתין, אין בעיה").

לכן, כשהוצאתי מפי המובטל את צמד המילים "אני אתבע", במוחי החצי רדום (7:30 בבוקר, לא פחות) ידעתי שיש לי את הזמן לעשות את זה. גם סוכנת הביטוח השתכנעה בכוונותיי הכנות ונשברה תחת החקירה הצולבת.

כמה מאות שקלים פחות משם, אני מרגישה כמו המובטלת המסוכנת בעולם. החיים קצרים, אבל האבטלה קצרה יותר, ואני עוד לא מיציתי רבע ממנה. מל גיבסון אמר: "אתם יכולים לקחת את החיים שלנו, אבל לא תיקחו לנו את החופש". ובכן, מל גיבסון הוא דביל. אני דבקה בגרסת אריק קרטמן שאמר לסקוט טנורמן: "אתה יכול לקחת את הגאווה שלי, אבל אתה בחיים לא תיקח ממני את 16 הדולר ושני הסנט המזוינים שלי!", ואז גרם לו לאכול את ההורים שלו (צפו בפרק הגאוני והחולני כאן).

אז זוזו הצידה חברות הכבלים, חברות הביטוח, חברות האינטרנט ומספקי השירותים ברחבי הארץ. למובטלת הזאת יש זמן, והיא לא מפחדת להשתמש בו.

נשיקה חיבוק נשיקה חיבוק,
נערה אובדת

תגובות

הוסף רשומת תגובה

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

לפני שנה

כך התחיל הפוסט הראשון שלי כנערה אובדת: "בסוף החודש אחגוג יום הולדת 29. לכאורה מחכה לי עוד שנה עד שהמשבר הנודע לשמצה יבוא עלי לרעה, אבל תמיד ידעתי שאני מקדימה את זמני. ואולי, הקידמה הטכנולוגית (זו שגרמה לדור שלם לפתח הפרעות קשב וריכוז), או האנטיביוטיקה במוצרי הבשר (זו שגרמה לילדות בנות 11 לפתח שדיים בוגרים מהרגיל), או שינוי האקלים העולמי (זה שגרם לנו לחשוב שמכוניות היברידיות יצילו את כדור הארץ) - הם אלו שגרמו לי להקדים בשנה את משבר גיל ה-30 שלי."

רמז מקדים בעלילה
לחצו פליי והמשיכו לקרוא להאדרת אפקט האמוציונאליות
שנה אחרי, ובסוף החודש אחגוג יום הולדת 30. כבר לא באמת רוצה לקרוא לזה משבר כי אין ספק שבשנה הזאת, מהרגע שהחלטתי לקחת את האבטלה לידיים, רק דברים טובים קרו. לא רק שבסופו של דבר מצאתי את המקום הטוב שלי בעולם העבודה, גם מצאתי את המקום הטוב שלי בעולם של רשת, והמסיונרית שבי תמשיך לדחוק בכל מי שפוגש אותי ללמוד לקחת זמן לעצמך, אם באבטלה קצובה ומאוששת מערכות או בפרקי זמן קצרים יותר של כלום.

מאחר ואני בעצמי כבר לא מובטלת בחצי שנה האחרונה, והרגעים האבודים שלי אובדים תחת עומס של חיים…

ההתחלה

בסוף החודש אחגוג יום הולדת 29. לכאורה מחכה לי עוד שנה עד שהמשבר הנודע לשמצה יבוא עלי לרעה, אבל תמיד ידעתי שאני מקדימה את זמני. ואולי, הקידמה הטכנולוגית (זו שגרמה לדור שלם לפתח הפרעות קשב וריכוז), או האנטיביוטיקה במוצרי הבשר (זו שגרמה לילדות בנות 11 לפתח שדיים בוגרים מהרגיל), או שינוי האקלים העולמי (זה שגרם לנו לחשוב שמכוניות היברידיות יצילו את כדור הארץ) - הם אלו שגרמו לי להקדים בשנה את משבר גיל ה-30 שלי.
במקום לפתח גלי חום, תלותיות, נטייה למצבי רוח או הריון מדומה (את כל אלו פיתחתי בחודש שעבר), החלטתי להיות מובטלת. אני כמובן מעדיפה את המושג "חיפוש עצמי", אבל עם עובדות אין להתווכח, ובסופו של יום - ובפעם הראשונה בחיי הבוגרים - אין לי עבודה.
כשאין לך עבודה, וכשהעבודה שלך נחשבה לסוג של פנאי, אז יש לך פנאי, אבל אין לך הרבה מה לעשות איתו. זו הסיבה שהחלטתי להפוך את הפנאי לעבודה ולהתפנות לעבוד על מה שהצעירים של היום קוראים לו בלוג.
אז זה הבלוג שלי. הוא ילווה אותי בתקופת האבטלה (לימים בוודאי תיזכר כתקופה הכי טובה בחיי) ואתם מוזמנים להתבאס עליי מהמשרד, או להזמין אותי ללאנץ' (זול) בא…

אני ויטו ספטפורה

בעונה האחרונה של הסופרנוס, ויטו ספטפורה (ואם לא ראיתם אז אולי כדאי שתברחו מכאן, ועכשיו), הדובי החמוד שכלוא בגוף של הומו בארון, נאלץ לשוב ולעבוד בבניין (והפעם לא רק להשתזף על כסא הנוח באתר ולרדת לגברים זרים עם עלות השחר). זו לא העבודה שמפריעה לו כמו הזמן שלא עובר בחיים החדשים והקונבנציונליים שלו. הוא סופר את הדקות, נמנע בכל כולו מלהסתכל על השעון ולראות מה השעה, מפענח את מצב השמש בשמיים, משוכנע שהגיע הזמן לארוחת הצהריים. רק אז הוא מעז להביט בשעון, רק כדי לגלות שעברה בערך חצי שעה...

גם שונא לעבוד וגם אוהב לאכול - שילוב קטלני. ויטו ספטפורה ו"חבר"
זו לא רק סצנה שונה מאוד בנוף הסופרנוסי, בה אנחנו שומעים את המחשבות של הדמות - שיטה שיוצרי הסופרנוס נמנעו ממנה לרוב והסתפקו במבטים ובסמלים שפתוחים לפרשנויות - זו גם סצנה שכל נערה אובדת, וכל אדם שנתון לשעבוד הקפיטליסטי ולחוקיו יכול להזדהות איתה באופן קורע לב.

השעה היא 10:54 עכשיו. אני יודעת את זה כי אני, בניגוד לויטו, לא עובדת בבניין, אלא מול מחשב עם שעון. השמש שבחוץ לא אומרת לי מאום, כי אני במשרד. זו לא העבודה שמפריעה לי כמו הציפייה הדרוכ…