דלג לתוכן הראשי

דמי אבטלה

האפקט שלאבטלה יש עליך כמובטל, זהה באופן מסוים לאפקט של הזיקנה על בני האדם. ראשית כי מדובר במצב מעט מפחיד, בעיקר בשל הלא מוכר לך - כאדם שהיה רגיל לעבוד כל חייו, או כאדם שהיה רגיל להיות צעיר כל חייו. אבטלה, כמו זיקנה, שוללת ממך את היכולת לעשות דברים שהיית יכול לעשות פעם, ולעתים, כמו זיקנה, היא יכולה לכופף את הגב ולדכא את הרוח. אבל המוח העובד של המובטל, ממש כמו המוח הצעיר של הזקן, רואה בבהירות, גם במצב של בלבול (בהנחה, כמובן, שמדובר במוח שעובד מלכתחילה).

יש משהו משחרר, כך אומרים, בזיקנה. הזקן נוטש את גינוני הנימוסין ומפסיק לסנן מילים או מעשים שהיו נעצרים בימים כתיקונם במחשבה בלבד. כמובטלת, אני מוצאת את עצמי מזדקנת במובן הזה, אבל בעוד זיקנה עלולה להיות מקושרת כתהליך עצוב, אני מדברת על זיקנה משמחת. האיטיות, למשל, הופכת אט אט לשגרה. הזמן, ככל שהוא זמין, כבר לא חשוב, ואיחור בתכניות הופך לגיטימי בשעה שדיוק מלחיץ נראה טיפשי במבט לאחור. אותו סדר שקיים בעולם של אנשים עובדים, מוטל בספק. 

אבטלה, כמו זיקנה, מפשיטה אותך ליסוד. לאדם שאתה כשאתה לא חייב, לא צריך ולא נאלץ להיות. האנשים שמקיפים אותך, הם כאלו שבחרת למקם בעמדה הזאת, ולא כאלו שמחייבים אותך, על בסיס קבוע, לפתח את אותם גינונים כובלים. אתה חופשי להיות בכל מקום שתרצה, אך ורק אם תרצה. אתה מחויב כמעט לכלום. אתה מחויב לעצמך. 

אבל בעוד הזקן לעולם לא יוכל לשוב ולהיות צעיר, האבטלה מביאה עמה הזדמנות לשוב ולהיות עובד ביום מן הימים. רק לא העובד שהיית. 

נשיקה חיבוק נשיקה חיבוק,
נערה אובדת

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

לפני שנה

כך התחיל הפוסט הראשון שלי כנערה אובדת: "בסוף החודש אחגוג יום הולדת 29. לכאורה מחכה לי עוד שנה עד שהמשבר הנודע לשמצה יבוא עלי לרעה, אבל תמיד ידעתי שאני מקדימה את זמני. ואולי, הקידמה הטכנולוגית (זו שגרמה לדור שלם לפתח הפרעות קשב וריכוז), או האנטיביוטיקה במוצרי הבשר (זו שגרמה לילדות בנות 11 לפתח שדיים בוגרים מהרגיל), או שינוי האקלים העולמי (זה שגרם לנו לחשוב שמכוניות היברידיות יצילו את כדור הארץ) - הם אלו שגרמו לי להקדים בשנה את משבר גיל ה-30 שלי."

רמז מקדים בעלילה
לחצו פליי והמשיכו לקרוא להאדרת אפקט האמוציונאליות
שנה אחרי, ובסוף החודש אחגוג יום הולדת 30. כבר לא באמת רוצה לקרוא לזה משבר כי אין ספק שבשנה הזאת, מהרגע שהחלטתי לקחת את האבטלה לידיים, רק דברים טובים קרו. לא רק שבסופו של דבר מצאתי את המקום הטוב שלי בעולם העבודה, גם מצאתי את המקום הטוב שלי בעולם של רשת, והמסיונרית שבי תמשיך לדחוק בכל מי שפוגש אותי ללמוד לקחת זמן לעצמך, אם באבטלה קצובה ומאוששת מערכות או בפרקי זמן קצרים יותר של כלום.

מאחר ואני בעצמי כבר לא מובטלת בחצי שנה האחרונה, והרגעים האבודים שלי אובדים תחת עומס של חיים…

ההתחלה

בסוף החודש אחגוג יום הולדת 29. לכאורה מחכה לי עוד שנה עד שהמשבר הנודע לשמצה יבוא עלי לרעה, אבל תמיד ידעתי שאני מקדימה את זמני. ואולי, הקידמה הטכנולוגית (זו שגרמה לדור שלם לפתח הפרעות קשב וריכוז), או האנטיביוטיקה במוצרי הבשר (זו שגרמה לילדות בנות 11 לפתח שדיים בוגרים מהרגיל), או שינוי האקלים העולמי (זה שגרם לנו לחשוב שמכוניות היברידיות יצילו את כדור הארץ) - הם אלו שגרמו לי להקדים בשנה את משבר גיל ה-30 שלי.
במקום לפתח גלי חום, תלותיות, נטייה למצבי רוח או הריון מדומה (את כל אלו פיתחתי בחודש שעבר), החלטתי להיות מובטלת. אני כמובן מעדיפה את המושג "חיפוש עצמי", אבל עם עובדות אין להתווכח, ובסופו של יום - ובפעם הראשונה בחיי הבוגרים - אין לי עבודה.
כשאין לך עבודה, וכשהעבודה שלך נחשבה לסוג של פנאי, אז יש לך פנאי, אבל אין לך הרבה מה לעשות איתו. זו הסיבה שהחלטתי להפוך את הפנאי לעבודה ולהתפנות לעבוד על מה שהצעירים של היום קוראים לו בלוג.
אז זה הבלוג שלי. הוא ילווה אותי בתקופת האבטלה (לימים בוודאי תיזכר כתקופה הכי טובה בחיי) ואתם מוזמנים להתבאס עליי מהמשרד, או להזמין אותי ללאנץ' (זול) בא…

אני ויטו ספטפורה

בעונה האחרונה של הסופרנוס, ויטו ספטפורה (ואם לא ראיתם אז אולי כדאי שתברחו מכאן, ועכשיו), הדובי החמוד שכלוא בגוף של הומו בארון, נאלץ לשוב ולעבוד בבניין (והפעם לא רק להשתזף על כסא הנוח באתר ולרדת לגברים זרים עם עלות השחר). זו לא העבודה שמפריעה לו כמו הזמן שלא עובר בחיים החדשים והקונבנציונליים שלו. הוא סופר את הדקות, נמנע בכל כולו מלהסתכל על השעון ולראות מה השעה, מפענח את מצב השמש בשמיים, משוכנע שהגיע הזמן לארוחת הצהריים. רק אז הוא מעז להביט בשעון, רק כדי לגלות שעברה בערך חצי שעה...

גם שונא לעבוד וגם אוהב לאכול - שילוב קטלני. ויטו ספטפורה ו"חבר"
זו לא רק סצנה שונה מאוד בנוף הסופרנוסי, בה אנחנו שומעים את המחשבות של הדמות - שיטה שיוצרי הסופרנוס נמנעו ממנה לרוב והסתפקו במבטים ובסמלים שפתוחים לפרשנויות - זו גם סצנה שכל נערה אובדת, וכל אדם שנתון לשעבוד הקפיטליסטי ולחוקיו יכול להזדהות איתה באופן קורע לב.

השעה היא 10:54 עכשיו. אני יודעת את זה כי אני, בניגוד לויטו, לא עובדת בבניין, אלא מול מחשב עם שעון. השמש שבחוץ לא אומרת לי מאום, כי אני במשרד. זו לא העבודה שמפריעה לי כמו הציפייה הדרוכ…