דלג לתוכן הראשי

דמי אבטלה לקיץ

הקיץ הוא האויב הגדול של האבטלה. כמובטלת, וכשונאת מושבעת של הקיץ והים (מים + חול = בוץ, ואין שום סיבה טובה שהדבר הזה יידבק לי לתחת), אני מפנימה שימות הקיץ החמים מנשוא הגיעו. מאחר והתקררות בסגנון המיושן של רחצה בים לא באה בחשבון, הפתרון ההגיוני היחיד עבור מובטל שרוצה להעביר יומו באוויר הפתוח מבלי לאבד נוזלים, הוא קניון. אך כשונאת מושבעת של קניונים (אנשים + חנויות המוניות = בוץ, ואין שום סיבה שהדבר הזה יידבק לי לתחת), הדלתות נטרקות בפרצופי, כשרק בילוי קולנועי מתקבל על הדעת. אך בילוי בהיכל הקדוש בתדירות גבוהה מדי עלול לפגוע באופן משמעותי בתקציב האבטלה שלי לטווח הרחוק.

השהות בבית גם היא איננה באה בחשבון, כי בחיית רבאק, כמה עוד אפשר לראות את ארבעת הקירות האלו בלי לרצות לעשות רה-אורגניזציה לכל המדפים והרהיטים. הסתגרות בביתך במהלך הקיץ, אינה מומלצת גם מבחינה כלכלית, היות והיא דורשת את פעולתו של המזגן מסביב לשעון, מה שיצריך בסופו של דבר את מימון חשבון החשמל (אפשר להתחמק מזה חודשיים אבל בסופו של דבר ישיבה בחושך ב-35 מעלות עלולה לגרום לך להצטער). 

אך גם מעבר לבעיות הצפויות בתקציב, אני חייבת להודות שהיציאה מהבית למשרד קפוא במהלך הקיץ הישראלי, היא דווקא אחד הדברים שהצילו את נפשי החורפית בימים ההם (זה והעובדה שאפשר היה להאריך את חיי הג'קטים של האביב בעונה נוספת). התעסוקה במהלך הקיץ, עוזרת ליולי אוגוסט לעבור מהר יותר וקל יותר.

אני לא רומזת חלילה שלעבודה יש יתרון על אבטלה (מלבד העניין הקטן והלא חשוב הזה של קיום כלכלי), אבל אני כן רומזת שזה כמעט בלתי נסבל להיות מובטל בקיץ. הפתרון היצירתי שלי: להיות מובטל באירופה הקרירה. שם גם בטוח מקבלים יותר דמי אבטלה. 

בשביל מה אני פה אם לא לעזור -
נשיקה חיבוק נשיקה חיבוק,
נערה אובדת


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

לפני שנה

כך התחיל הפוסט הראשון שלי כנערה אובדת: "בסוף החודש אחגוג יום הולדת 29. לכאורה מחכה לי עוד שנה עד שהמשבר הנודע לשמצה יבוא עלי לרעה, אבל תמיד ידעתי שאני מקדימה את זמני. ואולי, הקידמה הטכנולוגית (זו שגרמה לדור שלם לפתח הפרעות קשב וריכוז), או האנטיביוטיקה במוצרי הבשר (זו שגרמה לילדות בנות 11 לפתח שדיים בוגרים מהרגיל), או שינוי האקלים העולמי (זה שגרם לנו לחשוב שמכוניות היברידיות יצילו את כדור הארץ) - הם אלו שגרמו לי להקדים בשנה את משבר גיל ה-30 שלי."

רמז מקדים בעלילה
לחצו פליי והמשיכו לקרוא להאדרת אפקט האמוציונאליות
שנה אחרי, ובסוף החודש אחגוג יום הולדת 30. כבר לא באמת רוצה לקרוא לזה משבר כי אין ספק שבשנה הזאת, מהרגע שהחלטתי לקחת את האבטלה לידיים, רק דברים טובים קרו. לא רק שבסופו של דבר מצאתי את המקום הטוב שלי בעולם העבודה, גם מצאתי את המקום הטוב שלי בעולם של רשת, והמסיונרית שבי תמשיך לדחוק בכל מי שפוגש אותי ללמוד לקחת זמן לעצמך, אם באבטלה קצובה ומאוששת מערכות או בפרקי זמן קצרים יותר של כלום.

מאחר ואני בעצמי כבר לא מובטלת בחצי שנה האחרונה, והרגעים האבודים שלי אובדים תחת עומס של חיים…

ההתחלה

בסוף החודש אחגוג יום הולדת 29. לכאורה מחכה לי עוד שנה עד שהמשבר הנודע לשמצה יבוא עלי לרעה, אבל תמיד ידעתי שאני מקדימה את זמני. ואולי, הקידמה הטכנולוגית (זו שגרמה לדור שלם לפתח הפרעות קשב וריכוז), או האנטיביוטיקה במוצרי הבשר (זו שגרמה לילדות בנות 11 לפתח שדיים בוגרים מהרגיל), או שינוי האקלים העולמי (זה שגרם לנו לחשוב שמכוניות היברידיות יצילו את כדור הארץ) - הם אלו שגרמו לי להקדים בשנה את משבר גיל ה-30 שלי.
במקום לפתח גלי חום, תלותיות, נטייה למצבי רוח או הריון מדומה (את כל אלו פיתחתי בחודש שעבר), החלטתי להיות מובטלת. אני כמובן מעדיפה את המושג "חיפוש עצמי", אבל עם עובדות אין להתווכח, ובסופו של יום - ובפעם הראשונה בחיי הבוגרים - אין לי עבודה.
כשאין לך עבודה, וכשהעבודה שלך נחשבה לסוג של פנאי, אז יש לך פנאי, אבל אין לך הרבה מה לעשות איתו. זו הסיבה שהחלטתי להפוך את הפנאי לעבודה ולהתפנות לעבוד על מה שהצעירים של היום קוראים לו בלוג.
אז זה הבלוג שלי. הוא ילווה אותי בתקופת האבטלה (לימים בוודאי תיזכר כתקופה הכי טובה בחיי) ואתם מוזמנים להתבאס עליי מהמשרד, או להזמין אותי ללאנץ' (זול) בא…

אני ויטו ספטפורה

בעונה האחרונה של הסופרנוס, ויטו ספטפורה (ואם לא ראיתם אז אולי כדאי שתברחו מכאן, ועכשיו), הדובי החמוד שכלוא בגוף של הומו בארון, נאלץ לשוב ולעבוד בבניין (והפעם לא רק להשתזף על כסא הנוח באתר ולרדת לגברים זרים עם עלות השחר). זו לא העבודה שמפריעה לו כמו הזמן שלא עובר בחיים החדשים והקונבנציונליים שלו. הוא סופר את הדקות, נמנע בכל כולו מלהסתכל על השעון ולראות מה השעה, מפענח את מצב השמש בשמיים, משוכנע שהגיע הזמן לארוחת הצהריים. רק אז הוא מעז להביט בשעון, רק כדי לגלות שעברה בערך חצי שעה...

גם שונא לעבוד וגם אוהב לאכול - שילוב קטלני. ויטו ספטפורה ו"חבר"
זו לא רק סצנה שונה מאוד בנוף הסופרנוסי, בה אנחנו שומעים את המחשבות של הדמות - שיטה שיוצרי הסופרנוס נמנעו ממנה לרוב והסתפקו במבטים ובסמלים שפתוחים לפרשנויות - זו גם סצנה שכל נערה אובדת, וכל אדם שנתון לשעבוד הקפיטליסטי ולחוקיו יכול להזדהות איתה באופן קורע לב.

השעה היא 10:54 עכשיו. אני יודעת את זה כי אני, בניגוד לויטו, לא עובדת בבניין, אלא מול מחשב עם שעון. השמש שבחוץ לא אומרת לי מאום, כי אני במשרד. זו לא העבודה שמפריעה לי כמו הציפייה הדרוכ…