דלג לתוכן הראשי

דמי אבטלה

אחרי שסיכמנו שלהיות גם חולה וגם מובטלת יכול לבאס אפילו את הישבן הכי אופטימי, יצאתי אני (ואיתי הישבן האופטימי המבואס) לטיול קצר לאורך הטיילת. טיולים קצרים מהסוג הזה - שוטטות חסרת, אך עם זאת מלאת, תכלית - הם יתרון אבטלתי שלא ניצלתי כראוי בשבועות החולפים (ורצוי שאנצל יותר). ואם כבר, אז פעילות שכזו מכריחה לחיצה על כפתור השאפל (אגב, עכשיו כשיש מסכי מגע, איך קוראים לכפתורים?) והנאה אקראית מטראקים חבויים עמוק בנבכי האייטיונז.


השיר הראשון שצץ באוזניות שלי באקראי היה "No Thing On Me" של קרטיס מייפילד, הידוע גם בשם "Cocaine Song" מתוך פס הקול של הסרט "Super Fly". קרטיס אמנם כתב את השיר על האבקה המנצנצת, אבל אותו סם שמייפילד שר עליו לא חייב להיות מהסוג שבאמת ביאס לו את החיים בשכונה. הוא יכול להיות כל מה שמבאס לכל אחד מאיתנו את החיים באופן כללי.


חליפה לבנה ואקדח - קלאסה
אבל לא באתי לבאס גם לכם את התחת, ההפך - באתי להרים ת'אווירה! לשיר תוכלו להאזין בקטע מתוך הסרט (באזור 3:34), ואת המילים - החלק החשוב בשיר - אני מביאה כאן למטה, לא לפני שאדקלם בלב: "האיש לא יכול להפיל שום דבר עליי" ואשוב להיות אופטימית:
I have met many people over the years
And in my opinion I have found that
People are the same everywhere
They have the same fears
Shed similar tears
Die in so many years
The oppressed seem to have suffered the most
In every continent - coast to coast
Now our lives are in the hands of The Pusherman
We break it all down
In hopes that you might understand
Don't make no profit for The Man

I'm so glad I've got my own
So glad that I can see
My life's a natural high
The man can't put no thing on me

There's somethin' kinda funny
How The Man take your money
He's shrewd as he can be
In such a way you'll never see
It's a terrible thing inside
When your natural high has died
The weaker turn to dope
And put all aside their hope

I'm so glad I've got my own
So glad that I can see
My life's a natural high
The man can't put no thing on me

Twinkling twinkling grains
They do all sorts of things
While your inner mind is pleased
Your conscience is only teased...

More and more you feed
Until you grow another need
Playing fantasy
You have no reality

I'm so glad I've got my own
So glad that I can see
My life's a natural high
The man can't put no thing on me

Sit down and take a listen
This may be something that you're missin'
I know your mind,
You want it funky
But you don't have to be no junkie

Just be glad you've got your own
So glad that I can see
My life's a natural high
The Man can't put no thing on me

I'm so glad I've got my own
So glad that I can see
My life's a natural high
The man can't put no thing on me

Sure is funky
Sure is funky
I ain't no junkie
I ain't no junkie

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

לפני שנה

כך התחיל הפוסט הראשון שלי כנערה אובדת: "בסוף החודש אחגוג יום הולדת 29. לכאורה מחכה לי עוד שנה עד שהמשבר הנודע לשמצה יבוא עלי לרעה, אבל תמיד ידעתי שאני מקדימה את זמני. ואולי, הקידמה הטכנולוגית (זו שגרמה לדור שלם לפתח הפרעות קשב וריכוז), או האנטיביוטיקה במוצרי הבשר (זו שגרמה לילדות בנות 11 לפתח שדיים בוגרים מהרגיל), או שינוי האקלים העולמי (זה שגרם לנו לחשוב שמכוניות היברידיות יצילו את כדור הארץ) - הם אלו שגרמו לי להקדים בשנה את משבר גיל ה-30 שלי."

רמז מקדים בעלילה
לחצו פליי והמשיכו לקרוא להאדרת אפקט האמוציונאליות
שנה אחרי, ובסוף החודש אחגוג יום הולדת 30. כבר לא באמת רוצה לקרוא לזה משבר כי אין ספק שבשנה הזאת, מהרגע שהחלטתי לקחת את האבטלה לידיים, רק דברים טובים קרו. לא רק שבסופו של דבר מצאתי את המקום הטוב שלי בעולם העבודה, גם מצאתי את המקום הטוב שלי בעולם של רשת, והמסיונרית שבי תמשיך לדחוק בכל מי שפוגש אותי ללמוד לקחת זמן לעצמך, אם באבטלה קצובה ומאוששת מערכות או בפרקי זמן קצרים יותר של כלום.

מאחר ואני בעצמי כבר לא מובטלת בחצי שנה האחרונה, והרגעים האבודים שלי אובדים תחת עומס של חיים…

ההתחלה

בסוף החודש אחגוג יום הולדת 29. לכאורה מחכה לי עוד שנה עד שהמשבר הנודע לשמצה יבוא עלי לרעה, אבל תמיד ידעתי שאני מקדימה את זמני. ואולי, הקידמה הטכנולוגית (זו שגרמה לדור שלם לפתח הפרעות קשב וריכוז), או האנטיביוטיקה במוצרי הבשר (זו שגרמה לילדות בנות 11 לפתח שדיים בוגרים מהרגיל), או שינוי האקלים העולמי (זה שגרם לנו לחשוב שמכוניות היברידיות יצילו את כדור הארץ) - הם אלו שגרמו לי להקדים בשנה את משבר גיל ה-30 שלי.
במקום לפתח גלי חום, תלותיות, נטייה למצבי רוח או הריון מדומה (את כל אלו פיתחתי בחודש שעבר), החלטתי להיות מובטלת. אני כמובן מעדיפה את המושג "חיפוש עצמי", אבל עם עובדות אין להתווכח, ובסופו של יום - ובפעם הראשונה בחיי הבוגרים - אין לי עבודה.
כשאין לך עבודה, וכשהעבודה שלך נחשבה לסוג של פנאי, אז יש לך פנאי, אבל אין לך הרבה מה לעשות איתו. זו הסיבה שהחלטתי להפוך את הפנאי לעבודה ולהתפנות לעבוד על מה שהצעירים של היום קוראים לו בלוג.
אז זה הבלוג שלי. הוא ילווה אותי בתקופת האבטלה (לימים בוודאי תיזכר כתקופה הכי טובה בחיי) ואתם מוזמנים להתבאס עליי מהמשרד, או להזמין אותי ללאנץ' (זול) בא…

אני ויטו ספטפורה

בעונה האחרונה של הסופרנוס, ויטו ספטפורה (ואם לא ראיתם אז אולי כדאי שתברחו מכאן, ועכשיו), הדובי החמוד שכלוא בגוף של הומו בארון, נאלץ לשוב ולעבוד בבניין (והפעם לא רק להשתזף על כסא הנוח באתר ולרדת לגברים זרים עם עלות השחר). זו לא העבודה שמפריעה לו כמו הזמן שלא עובר בחיים החדשים והקונבנציונליים שלו. הוא סופר את הדקות, נמנע בכל כולו מלהסתכל על השעון ולראות מה השעה, מפענח את מצב השמש בשמיים, משוכנע שהגיע הזמן לארוחת הצהריים. רק אז הוא מעז להביט בשעון, רק כדי לגלות שעברה בערך חצי שעה...

גם שונא לעבוד וגם אוהב לאכול - שילוב קטלני. ויטו ספטפורה ו"חבר"
זו לא רק סצנה שונה מאוד בנוף הסופרנוסי, בה אנחנו שומעים את המחשבות של הדמות - שיטה שיוצרי הסופרנוס נמנעו ממנה לרוב והסתפקו במבטים ובסמלים שפתוחים לפרשנויות - זו גם סצנה שכל נערה אובדת, וכל אדם שנתון לשעבוד הקפיטליסטי ולחוקיו יכול להזדהות איתה באופן קורע לב.

השעה היא 10:54 עכשיו. אני יודעת את זה כי אני, בניגוד לויטו, לא עובדת בבניין, אלא מול מחשב עם שעון. השמש שבחוץ לא אומרת לי מאום, כי אני במשרד. זו לא העבודה שמפריעה לי כמו הציפייה הדרוכ…